Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Wybór ortezy na haluksa

Jednym z częściej występujących problemów ortopedycznych, który może skutecznie zmniejszyć komfort życia pacjentów, są haluksy. Mogą one pojawiać się z wiekiem, część osób ma do nich skłonności genetyczne, a jeszcze inni nieświadomie prowadzą do ich powstania, nosząc nieodpowiednie obuwie. Jednym z pierwszych środków korekcyjnych, które warto wykorzystać jeszcze przed udaniem się na operację, jest orteza na haluksa. Jak radzić sobie z taką deformacją? Jak powinna wyglądać dobra orteza na haluksy?

Co to jest haluks?

Haluks, czyli paluch koślawy, z łaciny hallux valgus, to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego, koło dużego palca u stóp. Haluks nie pojawia się nagle, lecz stopniowo zwiększa swoją wielkość. Stopa staje się szersza, a w okolicy palucha pojawia się charakterystyczna narośl, która na pewnym etapie może nawet uniemożliwiać wkładanie zwyczajnych butów. Haluksom towarzyszy ból podczas chodzenia i innych codziennych aktywności. Pomijając aspekt estetyczny, jest to jedno z częściej występujących i bardziej bolesnych problemów ortopedycznych. Co ciekawe, większą skłonność do powstawania haluksów mają kobiety, ale nie oznacza to, że mężczyźni nie zmagają się również z przykrymi konsekwencjami ich powstania. Na bardzo zaawansowanym etapie tego schorzenia, stopa jest wyraźnie zdeformowana, palce zaginają się do zewnętrznej strony, a guzowata narośl jest naprawdę widoczna.

Nieleczone haluksy mogą powodować szereg innych schorzeń. Chociaż samo ich powstanie jest najczęściej wynikiem zaawansowanego i poważnego płaskostopia, samo pojawienie się haluksów może powodować przykurcz łydki.

Jak powstają haluksy? W głównej mierze jest to efekt wspomnianego już wyżej płaskostopia, do którego skłonność można odziedziczyć w genach. W przypadku takiej wady postawy stopa pacjenta nie jest wyprofilowana, lecz całą powierzchnią dotyka podłoża. Skoro już wiesz, jak powstają haluksy, warto teraz poznać metody ich leczenia, a jest ich całkiem dużo i nie wszystkie muszą prowadzić do inwazyjnej operacji! Pamiętaj tylko, że o metodzie leczenia opisywanej deformacji zawsze decyduje lekarz.

Czy orteza na haluks może pomóc?

Na rynku profesjonalnych akcesoriów ortopedycznych dostępnych jest wiele rodzajów ortez na haluksa. Jak się okazuje, mogą one nie tylko znosić dolegliwości bólowe związane z koślawym paluchem, ale również wpływać na korekcję ustawienia stopy. Ortezy na haluksa łączą zazwyczaj w sobie wiele cech:

  • Korygują ustawienie palucha

  • Wysklepiają prawidłowo przód stopy

  • Zapobiegają postępowaniu schorzenia

  • Poprawiają komfort chodzenia

  • Ułatwiają zakładanie i noszenie obuwia

  • Działają zapobiegawczo – mogą zatrzymać proces postępowania deformacji

Poza wymienionymi orteza na haluksy, w zależności od docelowego wyboru jej rodzaju pełni wiele innych funkcji. Lekarze nierzadko zalecają długotrwałe noszenie ortezy na haluksy celem uniknięcia operacji, którą uznaje się w tym wypadku za ostateczność. Poza tym, dobre ortezy na halluksy mogą również wpływać na zniesienie towarzyszącym tej deformacji stanów zapalnych stawów.

Czasami zdarza się, że stan jest na tyle poważny, że wykonanie operacji jest nieuniknione. W takich sytuacjach, jeśli lekarz pozowali, ortezy na haluksa mogą zastąpić specjalną szynę, którą zaleca się nosić jakiś czas po przeprowadzonej operacji.

Jak wybrać odpowiednią ortezę?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaka orteza na haluksy będzie dla Ciebie najlepsza, w pierwszej kolejności musisz wybrać dobry i sprawdzony sklep ortopedyczny online lub stacjonarny. Tylko to gwarantuje zakup profesjonalnych ortez i stabilizatorów znanych i cenionych w branży marek. Tak naprawdę nie można samodzielnie wybierać ortezy na haluksa bez konsultacji i wskazania lekarza. Tylko osoba posiadająca dostęp do zdjęć RTG i znająca historię choroby pacjenta jest w stanie dopasować produkt, który nie zaszkodzi, a pomoże osobie zmagającej się z haluksami.

Jednym z lepszych wyborów może okazać się uniwersalna orteza haluksa, dostępna w naszym sklepie. Można stosować ją np. jako nocce zaopatrzenie domowe. Wykonana jest z oddychających, trwałych surowców, przyjaznych dla skóry. To produkt przeznaczony dla korekcji lekkiego i umiarkowanego haluksa. Noszona ze wskazań lekarza i regularnie może zapobiegać postępowi deformacji, przywracać odpowiednie ułożenie stopy i co najważniejsze dla chorych – zredukować dolegliwości bólowe. Godna uwagi jest również orteza haluksa ze stabilizacją śródstopia, która sprawdzi się w przypadku deformacji palucha i zmianach zwyrodnieniowych umiejscowionych również w środkowej części stopy. Warto celować w produkty wykonane z miękkich, miłych w dotyku materiałów.

Cierpisz na haluksy? Orteza na haluksa może pomóc Ci odzyskać dawny komfort związany z bezbolesnym chodzeniem i jeśli jesteś pod opieką lekarza, stanowić zapowiedź powrotu do dawnej sprawności i pełni zdrowia. Zapytaj swojego ortopedę o możliwość noszenia ortezy i poproś by pomógł Ci wybrać właściwy, dopasowany do rodzaju Twojego schorzenia model ortezy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl