Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Skolioza - jak ją rozpoznać i leczyć?

Skolioza to kolejne schorzenie ortopedyczne, które dotyka dzieci i dorosłych. Dobrą wiadomością dla osób, które właśnie spotkały się z taką diagnozą, jest to, że da się ją leczyć! Nowoczesne metody rehabilitacji i stosowanie ortezy kręgosłupa może mieć realne znaczenie dla poprawy jakości funkcjonowania i poprawę postawy. Skolioza – co to jest i w jaki sposób powinno przebiegać jej leczenie? Jakie są objawy skoliozy? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Co to skolioza, jakie są objawy skoliozy?

Skolioza – co to za choroba? Takim określeniem nazywane jest boczne skrzywienie kręgosłupa. Obejmuje ono powstanie tzw. garbu lędźwiowego, opcjonalnie – garbu piersiowego i torsję kręgów. Skolioza może powodować nie tylko osłabienie mięśni i silne dolegliwości bólowe, ale również problemy z zachowaniem prawidłowej koordynacji ciała po problemy z oddychaniem (w bardzo poważnych przypadkach).

Objawy skoliozy

Skolioza może dawać pierwsze sygnały swojego istnienia już w okresie dziecięcym, okresie dojrzewania. To jednocześnie najlepszy moment na podjęcie leczenia, które najczęściej opiera się na fizjoterapii i korekcji postawy z wykorzystaniem specjalistycznej ortezy kręgosłupa. Zarówno diagnoza i przebieg leczenia są zawsze uzależnione od indywidualnej decyzji lekarza. Nie można stosować ortez na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Często zdarza się, że niewielkie skrzywienie kręgosłupa wymaga jedynie obserwacji, nierzadko jest jednak wskazaniem do natychmiastowych działań w postaci intensywnego leczenia.

Jak rozpoznać skoliozę? Diagnozowaniem tego schorzenia zajmuje się lekarz ortopeda. Jednak bóle pleców i mięśni i zauważalne garbienie się, mogą sugerować skoliozę. Najczęściej zgłaszane objawy skoliozy to, między innymi:

  • widoczna asymetria ciała na obszarze talii
  • barki i łopatki nie zachowują linii prostej
  • nierówna linia kręgosłupa
  • przechylenie ciała
  • nieprawidłowe ustawienie miednicy i bioder
  • garb piersiowy

Przyczyny powstania skoliozy

Skolioza może mieć wiele podłoży etiologicznych. Może być dziedziczona, nabyta, lub wrodzona. Dzieli się ją na:

  • Idiopatyczną
  • Wrodzoną
  • Kostno-nerwowo-mięśniową lub tylko mięśniową
  • Kostną

Duże znaczenia dla powstania i rozwoju skoliozy ma również styl życia. Utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała może prowadzić do rozwoju wad postawy – w tym skoliozy

Profilaktyka skoliozy

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej jest przeciwdziałać rozwojowi skoliozy już na etapie jej początków. Zdając sobie sprawę z tego, co to jest skolioza kręgosłupa, możesz szybciej podjąć niezbędne działania. Do takich najczęściej zalicza się stosowanie ortez dopasowanych do rodzaju i zaawansowania wady postawy. Do profilaktyki skoliozy zalicza się wybór dobrego, twardego materaca, ortopedycznej poduszki i okresowe kontrolowanie postawy u lekarza – ortopedy.

Jak leczyć skoliozę?

Jednym z nieodłącznych elementów leczenia skoliozy jest stosowanie specjalistycznych ortez kręgosłupa. Mają one za zadanie poprawić postawę ciała. W zależności od etapu, na jakim schorzenie zostało zdiagnozowane, stabilizator może być noszony przez dłuższy okres - do kilku lat, nawet w nocy.

Jak leczyć skoliozę u dorosłych i młodzieży? Żadna z zastosowanych terapii nie ogranicza się do noszenia ortezy. W zdecydowanej większości przypadków równolegle prowadzona jest intensywna fizykoterapia, polegająca na zabiegach rehabilitacyjnych i regularnych ćwiczeniach. Ćwiczenia na skoliozę przepisuje rehabilitant. Wiele z ortez na skoliozę oferuje nasz sklep ortopedyczny. Znajdziesz w nim nowoczesne stabilizatory, które są lekkie, wygodne w noszeniu i niewidoczne pod ubraniem.

Jeżeli problem dotyczy również Ciebie lub Twoich bliskich i chcesz wiedzieć, jak wyleczyć skoliozę, skontaktuj się z lekarzem i fizjoterapeutą. W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne aparaty ortopedyczne, które pomogą Ci nie tylko w skutecznym, ale też możliwe wygodnym leczeniu wielu schorzeń kręgosłupa – w tym skoliozy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl