Asortyment oferowany przez sklep ortopedyczny często jest bardzo szeroki. Zanim jednak poszukamy odpowiedzi na pytanie jak wybrać ortezy uda, warto zastanowić się co to jest orteza?
Co to jest orteza?
Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył problemów mięśniowych lub ze stawami spotkał się z pojęciem ortezy. Jest to specjalistyczny sprzęt ortopedyczny, którego podstawowym zadaniem jest stabilizacja stawu. Ortezy często nazywa się zamiennie właśnie stabilizatorami. Mają zabezpieczać część ciała czy kończynę, dla której są przeznaczone. Ortezy stosuje się przy leczeniu i rehabilitacji, ale także profilaktycznie, aby uniknąć kolejnych kontuzji. Kluczową kwestią, by orteza spełniała swoją funkcję, jest jej odpowiedni dobór.
Jak dobrać odpowiednią ortezę kończyny dolnej?
Przede wszystkim powoli i bez pośpiechu. Ortezy kończyny dolnej są szczególnie ważne, ze względu na funkcję, jaką pełnią nasze nogi - wspierają jej użytkownika w poprawnym poruszaniu się, w osiąganiu mobilności i przez to mają ogromny wpływ na samodzielność. Szczególnie w przypadku stabilizatora na udo oraz ortez podudzia warto sprawdzić kilka modeli na sobie.
Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, by dobór stabilizatora odbywał się przy udziale lekarza prowadzącego leczenie lub ortopedy. Samodzielny dobór ortezy, zwłaszcza po przebytych urazach może doprowadzić do pogłębienia kontuzji bądź do ponownego urazu. Specjalista określi odpowiedni rodzaj ortezy oraz czas i warunki jej stosowania. Na to jak długo będzie konieczność stosowania ortezy wpływa przede wszystkim stopień zaawansowania schorzenia. Może być tak, że specjalista zaleci jednej osobie noszenie uniwersalnej ortezy uda na stałe, a ktoś inny może dostać wytyczne,by ortezę podudzia nosić tylko podczas konkretnych czynności, np. podczas biegania.
Faktem jest, że jeśli orteza na goleń i udo będzie odpowiednio dobrana, to spełni swoją funkcję, czyli wpłynie na czas leczenia, poprawi efekty rehabilitacji, co ostatecznie przełoży się na szybki powrót do zdrowia i sprawności.
Jakie są rodzaje ortez uda?
Wśród najczęściej stosowanych sprzętów ortopedycznych, jakimi są omawiane ortezy uda można wymienić następujące rodzaje:
-
aktywna orteza uda z pasami obwodowymi - jest stosowana przy stłuczeniach, naciągnięciach, urazach i przeciążeniach uda. Dzięki stabilizacji uda ortezą aktywną można prawidłowo stopniować ucisk, co dopełnia zabezpieczenie urazu. Może być stosowana także profilaktycznie, aby zabezpieczyć udo przed kolejnym urazem.
-
anatomiczna orteza uda - występuje w dwóch wariantach: z pasami i bez. Ortezy anatomiczne stosuje się przy skręceniu czy naderwaniu mięśni uda, uszkodzeniu mięśni kulszowo-goleniowych, czy więzadeł kolana. Zapewniają doskonałą kompresję, dzięki czemu zwiększona jest cyrkulacja krwi oraz poprawia się metabolizm komórkowy. To z kolei zapewnia dobre natlenienie mięśni i korzystnie wpływa na zakres ich pracy. Anatomiczne ortezy uda chronią przed gwałtownymi skurczami mięśni dzięki czemu można uniknąć dalszych kontuzji. Wariant ortezy na udo z wygodnymi taśmami elastycznymi umożliwia decydowanie o tym, która część uda wymaga większego nacisku, bowiem wyposażone są w silikonowe peloty z funkcją mikromasażu, które są aktywne przy każdym ruchu.
-
kompresyjna orteza uda - stosuje się ją przy dolegliwościach bólowych spowodowanych przeciążeniem lub urazami, przy obrzękach lub profilaktycznie przy zwiększonym wysiłku. Kompresyjna orteza uda zapewnia utrzymanie stabilnej temperatury. Łagodzi ból uda przy przeciążeniu, a elastyczny ucisk zapewnia zmniejszenie obrzęku. Stosowanie tego stabilizatora umożliwia szybki powrót do formy.
-
orteza uda z pasami dociągowymi - ten stabilizator jest stosowany przy występowaniu zespołów bólowych uda, przy obrzękach, urazach i przeciążeniach. Może być też stosowana profilaktycznie, celem uniknięcia dalszych kontuzji. Ten stabilizator na udo zmniejsza dolegliwości bólowe, redukuje obrzęki i ułatwia wchłanianie krwiaków i wysięków występujących po przebytych urazach.
-
uniwersalna orteza uda - zazwyczaj stosowana w profilaktyce, aby uniknąć przeciążenia uda. Wspomaga też walkę z dolegliwościami bólowymi oraz obrzękami po przebytych urazach. Elastyczny ucisk w uniwersalnej ortezie uda korzystnie wpływa na zmniejszenie obrzęków.