Zastanawiasz się, co to jest orteza? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów medycznych o ukierunkowanym działaniu wspomagającym leczenie, gojenie, poprawiającym postawę, czy działających prewencyjnie. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta – zalecane są określone rodzaje ortez. Przeczytaj nasz artykuł – dowiesz się, co to jest orteza i kiedy najlepiej ją stosować!
Co to jest orteza?
Nowoczesne rozwiązania medyczne sprawiają, że wielu lekarzy i rehabilitantów w trosce o komfort swoich pacjentów sugeruje, że w przebiegu leczenia będzie niezbędna orteza. Co to takiego? Orteza to, to samo co stabilizator. Jest to zaawansowany sprzęt ortopedyczny, który ma poprawić jakość i komfort leczenia. Ortezy medyczne zabezpieczają określoną kończynę/część ciała – mają działanie ochronne lub profilaktyczne.
Do czego służy orteza? Najczęściej stosuje się ją jako niezbędne zabezpieczenie ortopedyczny w przebiegu zwichnięć, złamań, skręceń, nadwyrężeniu i zerwaniu więzadeł, ale też w przebiegu leczenia przepukliny, wad postawy, kontuzji sportowych i dolegliwości bólowych. Czasami profesjonalna, sztywna orteza może być zamiennikiem opatrunku gipsowego, a czasem zaleca się jej noszenie po operacjach. W każdym wypadku – stabilizatory stosowane powinny być wyłącznie ze wskazań lekarza. Jedynie elastyczne opaski sportowe można zakładać przed podjęciem aktywności fizycznej po uprzednio doznanych kontuzjach.
Rodzaje ortez
Wiesz już co to jest orteza, warto jednak poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i skategoryzować stabilizatory względem ich funkcji i docelowego zastosowania. Wyróżnia się ortezy:
- Kompresyjne – opaski elastyczne, które dzięki sile ucisku przyspieszają regenerację tkanek i zmniejszają dolegliwości bólowe.
- Stabilizujące – ortezy sztywne i półsztywne, które ograniczają zakres poruszania się wybranej części ciała. Często stosowane są po operacjach ortopedycznych i w przebiegu leczenia innego rodzaju urazów.
- Korekcyjne – dla dzieci i dorosłych. Poprawiają ułożenie określonej części ciała, zapobiegają wadom postawy, korygują obecne (np. orteza na kręgosłup).
Rodzaje ortez można również podzielić z uwagi na części ciała, na jakie mają być stosowane. Nowoczesne stabilizatory dostępne są w wielu wariantach do wyboru:
- Orteza szyi/kołnierz ortopedyczny – często stosowana we wspomaganiu przewlekłych dolegliwości bólowych, problemów ze stanami zapalnymi, urazami itp.
- Orteza klatki piersiowej/gorset ortopedyczny – przydatna we wspomaganiu leczenia skrzywień kręgosłupa (np. skoliozy), ale też podczas terapii innych wad postawy u dzieci i dorosłych.
- Ortezy kręgosłupa – używane przy złamaniach i urazach kręgów, przy przewlekłych dolegliwościach bólowych itp.
- Ortezy kończyny górnej – czyli np. ortezy przedramienia, stawów łokciowych, barku itp. Niezbędne podczas leczenia urazów, stanów zapalnych, chorób zwyrodnieniowych i po operacjach
- Ortezy kończyn dolnych – stawu skokowego, biodrowego, ortezy uda, stopy, stawu kolanowego i podudzia. Przydatne po złamaniach, zwichnięciach, zerwaniach więzadeł, po operacjach i prewencyjnie – po doznanych kontuzjach sportowych.
Możliwe powikłania
Mimo wielu zalet ortez ortopedycznych, ich stosowanie może być również związane z możliwymi powikłaniami. Dochodzi do nich najczęściej w przypadku nieprawidłowego założenia ortezy, złego dopasowania jej rodzaju do faktycznych wymagań schorzenia, a także niedopasowania ortezy rozmiarem. Źle dopasowana orteza może powodować otarcia naskórka, a także nie spełniać po prostu swojego zastosowania. To właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe założenie stabilizatora i wybór produktu wysokiej jakości.
Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest orteza i jak szerokie spektrum zastosowania mają nowoczesne stabilizatory. Jeżeli szukasz wysokiej jakości produktów w korzystnych wariantach cenowych – sprawdź, jakie ortezy oferuje nasz profesjonalny sklep medyczny. Oferujemy wszystkie rodzaje ortez kończyn dolnych, kręgosłupa i kończyn górnych, a także niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny.