Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Gips czy orteza? Kiedy stosować ortezę zamiast gipsu?

Co to są i jakie mają zastosowanie opatrunki gipsowe?

Już na samym wstępie warto podkreślić, że orteza zamiast gipsu nie zawsze jest zalecanym, możliwym rozwiązaniem. Niektóre złamania lub inne urazy wręcz uniemożliwiają zastosowanie czegoś innego poza opatrunkiem gipsowym. Pamiętaj zatem, że to lekarz decyduje o metodzie leczenia Twojego przypadku, a każde schorzenie może mieć indywidualny sposób terapii. Także to, że Twój znajomy po złamaniu nosił ortezę ortopedyczną, a Tobie lekarz na to nie zezwolił, nie świadczy o złej woli lekarza, lecz prędzej o indywidualnych wskazaniach w procesie Twojego leczenia.

Opatrunki gipsowe, czyli potocznie zwany gips, to rodzaj bandaża, który nakładany jest w określony sposób na kontuzjowaną część ciała. Opatrunek gipsowy nakłada się z użyciem wody. Staje się wtedy bardziej elastyczny i umożliwia plastyczne dopasowanie do rodzaju kontuzji. Po kilku godzinach od nałożenia gips zastyga trwale unieruchamiając kończynę. Opatrunków gipsowych nie można moczyć, a ich noszenie z pewnością nie należy do najbardziej komfortowych. Po okresie wskazanym przez lekarza (zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu tygodni), gips zostaje zdjęty i następuje kolejny proces leczenia. Zazwyczaj jest to rehabilitacja.

A może orteza? Czy może być alternatywą dla opatrunku gipsowego?

Czasami zdarza się jednak, że lekarz daje pacjentom wybór – gips, czy orteza? Orteza zamiast gipsu i sama możliwość jej założenia bywa niejednokrotnie prawdziwym wybawieniem dla osób, którym zależy szczególnie na:

  • Wygodzie noszenia

  • Przewiewności

  • Możliwości dokładnego umycia kontuzjowanej części ciała

  • Zwiększeniu mobilności i samodzielności

  • Zmniejszenia dolegliwości bólowych

  • Zmniejszenia obciążenia zdrowych kończyn orteza jest lekka, nie trzeba jej „dźwigać”

Porównując oba rozwiązania – gips a orteza, względem wygody, funkcjonalności i lekkości z pewnością wygrywa to drugie rozwiązanie. Jednak pamiętaj, że nie zawsze jest to możliwe.

To, co ważne – przed założeniem opatrunku gipsowego zapytaj lekarza, czy jest to koniecznie i czy zamiast ciężkiego gipsu możliwe jest alternatywne zastosowanie ortezy. Jednak ostateczną decyzję o tym, kiedy orteza, zamiast gipsu może być wykorzystana, pozostaw specjaliście!

Zalety ortez i stabilizatorów

Ortezy są często stosowane jako alternatywa gipsu w przypadku złamań, skręceń, wad postawy, w okresie pooperacyjnym i po przebytych kontuzjach sportowych. Zalecane są szczególnie przy chorobach reumatycznych, neurologicznych,  urazach typu złamanie, skręcenie, ale też przy wrodzonych wadach postawy. Ortezy dzieli się na trzy rodzaje:

  • Ortezy elastyczne — np. pas ciążowy, przepuklinowy, czy też elastyczna orteza na nadgarstek o właściwościach kompresujących

  • Ortezy półsztywne, który tylko częściowo unieruchamiają wybraną kończynę

  • Ortezy sztywne, które najczęściej stanowią alternatywę gipsu.

Sztywna orteza kończyny górnej lub orteza kończyny dolnej np. z zegarem, mają podobnie działanie do opatrunku gipsowego, ale są o wiele bardziej komfortowe. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, pozwalają na utrzymanie wysokiej higieny i niejednokrotnie poprawiają samodzielność pacjenta, zwiększając jego mobilność. Waga ortezy od wagi gipsu również jest dużo niższa.

Gips, czy orteza? Tak naprawdę na to pytanie odpowiedzi udzieli Ci lekarz. Pamiętaj tylko, że mając już taki wybór, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na lekką i wygodną ortezę. Miej zatem świadomość, że takie rozwiązanie istnieje i nie zapomnij spytać lekarza, czy zastosowanie takiego usztywnienia będzie miało działanie terapeutyczne w Twoim przypadku. Część specjalistów uważa, że ortezy mają wpływ na poprawę wyników rehabilitacji i mogą skracać czas niezbędny do powrotu do pełnej sprawności!

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości ortez i stabilizatorów – sprawdź naszą ofertę. Nasz sklep ortopedyczny dysponuje wieloma modelami znanych i cenionych w branży producentów. W naszym sklepie znajdziesz ortezy dla dzieci i dorosłych – dedykowane różnym częściom ciała, schorzeniom i indywidualnym potrzebom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl