Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Zwichnięcie barku - jak rozpoznać i leczyć?

Zdarzył się wypadek. Czy wiesz jak unieruchomić bark? Zwichnięcie barku to bardzo bolesny uraz, w którym kość ramienna wypada ze stawu – dochodzi do jej przemieszczenia. Co ciekawe – Twoja budowa anatomiczna może sprawić, że będziesz bardziej podatny na zwichnięcie barku podczas urazów mechanicznych lub wytężonej aktywności fizycznej. Czy wiesz, jak rozpoznać zwichnięcie barku i jak postępować w takim przypadku?

Jak dochodzi do zwichnięcia barku?

Zwichnięcie stawu ramiennego to bardzo bolesny uraz ortopedyczny. Dochodzi do niego wtedy, gdy kość ramienna, a dokładnie jej część zwana głową, wypada/przemieszcza się z panewki stawu. W takiej sytuacji, najmniejsza próba wykonania ruchu ramieniem jest związana z ostrym, przenikliwym ruchem. Warto również wspomnieć, że nawet gdyby nie doskwierające dolegliwości bólowe, fizjologiczny ruch ramieniem przy zwichnięciu barku i tak nie byłby możliwy. To, co ważne - zmiana położenia kości ramiennej może "obrać sobie" dwa kierunki. To dlatego mówi się o przednim i tylnym zwichnięciu barku.

Zwichnięcie barku – przyczyny

Zwichnięcie przednie stawu ramiennego pojawia się zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego, czyli np. przewrócenia się, szarpnięcia za ramię, narażenia na dużą siłę nacisku, ale może być również bolesnym następstwem silnego porażenia prądem, lub wystąpić po napadzie padaczkowym. W obu z ostatnich opisanych sytuacji silne skurcze otaczających ramię mięśni mogą spowodować przemieszczenia stawu z panewki. Chociaż jest to przykład ekstremalny – jest przyczyną tego urazu ortopedycznego. Czasami zwichnięcie barku może być następstwem bardzo wytężonego wysiłku fizycznego. Na taką kontuzję narażeni są kulturyści i inni sportowcy, którzy podczas uprawiania swojej dyscypliny sportowej, mocno nadwyrężają bark.

Zwichnięcie barku — kiedy zgłosić się do lekarza?

W zasadzie każdy silny ból związany z urazem ortopedycznym powinien być skonsultowany z lekarzem. Istnieją jednak objawy, które mogą pomóc Ci w samodzielnym postawieniu wstępnej diagnozy, czy doszło do zwichnięcia barku. Jeśli byłeś narażony na uraz mechaniczny, a Twoje ramię bardzo boli, bark jest widocznie zniekształcony, obrzęknięty i charakterystycznie „strzela”, kiedy próbujesz ruszyć ramieniem – możesz spodziewać się tego, że doszło do zwichnięcia barku.

Pamiętaj jednak, że diagnozę zawsze stawia lekarz, a sam fakt podejrzenia zwichnięcia barku musi być niezwłocznie skonsultowany ze specjalistą. U większości pacjentów i tak bardzo silny ból nie daje im długo zwlekać z wizytą, dlatego też diagnozowanie tego urazu następuje stosunkowo szybko. Jak rozpoznać zwichnięcie barku? Najczęściej poza zwykłym badaniem palpacyjnym, lekarz zaleca wykonanie zdjęcia RTG.

Sposoby leczenia

Pierwszym z kroków odzyskania dawnej sprawności jest dość bolesna procedura nastawienia barku. Wykonywana jest przez lekarza po ocenie wyników zdjęcia RTG. Po nastawieniu barku konieczne jest jego unieruchomienie – to lekarz decyduje, czy założyć pacjentowi gips, opatrunek Renaulta, czy można wykorzystać ortezę. Po zdjęciu usztywnienia pacjent może rozpocząć proces rehabilitacji.

Rehabilitacja – jak przebiega?

W okresie rehabilitacji konieczne może być noszenie elastycznej, kompresującej, odciążającej staw ortezy barku. Jest ona pomocna w przypadku odczuwania silnych dolegliwości bólowych. Kompresja pomaga zapewnić lepszą stabilność i może przyspieszyć regenerację okolicznych tkanek. Przebieg rehabilitacji bazuje jednak na ćwiczeniach ruchowych zaleconych przez fizjoterapeutę. To on lub lekarz prowadzący mogą sugerować stosowanie stabilizatora po zdjęciu gipsu. W szybkim powrocie do sprawności może pomóc równoległe stosowanie terapii wspomagających takich, jak kinesiotapingu, czy zabiegów w kriokomorze.

Zwichnięty staw barkowy jest urazem ortopedycznym, który można zaliczyć do bardziej bolesnych. W każdym wypadku należy zgłosić się natychmiast do lekarza, który wie, jak zdiagnozować tego rodzaju uraz, jak nastawić i jak profesjonalnie unieruchomić bark. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i lekarz zalecił Ci zakup ortezy kończyny górnej, jaką w tym przypadku będzie orteza barku – odwiedź nasz sklep ortopedyczny i zobacz, jakie modele sprawdzą się we wspomaganiu leczenia Twojego urazu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl