Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Wady postawy u dzieci - przyczyny, objawy i leczenie

Wady postawy u dzieci mogą mieć złożone przyczyny. W zależności od przebytych chorób, niedoborów niektórych witamin, czy stylu życia postawa dziecka może ulegać zmianie. Wyróżnia się wady postawy u dzieci i młodzieży wrodzone i nabyte. W każdym wypadku liczy się szybkie określenie przyczyny, złagodzenie objawów i jeśli to możliwe, podjęcie szybkiego leczenia. Czasami warto zadbać również o prewencję – szczególnie gdy dziecko wykazuje predyspozycje do rozwoju wad postawy. Jakie są przyczyny i leczenie wad postawy u dzieci?

Przyczyny wad postawy u dzieci

Już w łonie matki kręgosłup dziecka wykazuje pewne cechy elastyczności, które pozwalają dziecku na ułożenie się w pozycji embrionalnej. Po urodzeniu, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki, można zauważyć, że jego sylwetka się zmienia. Kształt kręgosłupa ulega przekształceniu, brzuch dziecka zostaje wypięty, dzięki czemu maluch lepiej utrzymuje równowagę. Wraz z prawidłowym, dalszym rozwojem dziecka, kręgosłup przyjmuje, a dokładniej powinien przyjąć, zdrowy, fizjologiczny kształt z naturalnymi dla niego krzywiznami. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się z problemem natury ortopedycznej, częściej jednak nabywa go wraz z wiekiem. Wady postawy może inicjować wiele czynników - niedobór niezbędnych witamin i minerałów jeszcze w życiu płodowym, nieprawdiłowe siadanie małego dziecka, a u dzieci starszych np. garbienie się przy biurku. Do rozwoju wad postawy przyczynić się mogą nawet niedopasowane buty, które mogą powodować płaskostopie i skrzywienia kręgosłupa. Każdą z przyczyn wad postawy u dzieci i młodzieży powinien zdiagnozować lekarz – ortopeda.

Najczęstsze wady postawy u dzieci – skrzywienia kręgosłupa

Jakie są wady postawy u dzieci, z którymi najczęściej spotykają się lekarze? Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci zalicza się między innymi:

  • Skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza pojawia się najczęściej u dzieci między 6 miesiącem, a 14 rokiem życia. Jest to charakterystyczne wygięcie kręgosłupa na odcinku szyjnym, lędźwiowym lub piersiowym.

  • Lordozę, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu. Cechują ją wyraźnie wklęsłe plecy i wstając brzuch. Lordoza powstaje na skutek przebytych chorób, ale nie tylko! Może powodować ją również uraz mechaniczny (np. zwichnięcie stawu biodrowego, silne przeciążenie kręgosłupa itp.).

  • Kifozę — wadę postawy, która objawia się charakterystycznych wygięciem kręgosłupa do tyłu na odcinku piersiowym. Jeżeli dziecko ma zaokrąglone plecy, może to świadczyć o rozwoju kifozy. Kifoza to wada postawy, która może być następstwem choroby lub silnego przeciążenia.

Zapobieganie i leczenie wad postawy u dzieci

Oczywiste jest to, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż zwalczać wady postawy u dzieci i młodzieży. Na samym początku, lekarz może zasugerować wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych, które mogą pomóc zmniejszyć rozwijające się anomalie. Czasami jest już na to za późno. W takim wypadku koniecznie może okazać się specjalistyczne leczenie wad postawy.

Korekcja wad postawy u dzieci może obejmować konieczność noszenia specjalistycznego gorsetu ortopedycznego lub innej ortezy. Za każdym razem typ i rodzaj stabilizatora ortopedycznego, ale też czas jego noszenia ustala lekarz specjalista. W cięższych przypadkach niezbędne może być również wykonanie zabiegu ortopedycznego, po którym również może konieczne być usztywnienie w postaci gorsetu lub stabilizatora innego typu. Popularne są również ortezy odwodzące stawów biodrowych u niemowląt, które są w stanie leczyć dysplazję.

Wady postawy u dzieci i młodzieży można, a nawet trzeba szybko diagnozować i leczyć. Na szczęście dzięki nowoczesnej, rozwiniętej dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii, zalecone ćwiczenia korekcyjne dla dzieci mogą przynieść efekt w postaci zredukowania niefizjologicznych krzywizn kręgosłupa. To właśnie regularne ćwiczenia w połączeniu z odpowiednimi, wysoce skutecznymi gorsetami i ortezami są w stanie pomóc dziecku w poprawie wyglądu sylwetki i zachowania zdrowego kręgosłupa. Jeżeli interesują Cię profesjonalne ortezy dla dzieci – sprawdź koniecznie, co oferuje nasz sklep ortopedyczny!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl