Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Stabilizator stawu skokowego – jak wybrać?

Osoby, które doznały kontuzji okolic kostki, często stoją przed dylematem — jaki stabilizator stawu skokowego powinny wybrać? Na rynku akcesoriów ortopedycznych istnieje wiele dostępnych opcji, dedykowanych do określonych typów urazów stawu skokowego. Każdy, kto jest zainteresowany wygodniejszą alternatywą ciężkiego gipsu, może wziąć pod uwagę lekką i nowoczesną ortezę. Jak wybrać i założyć stabilizator stawu skokowego? Kiedy zaleca się go założyć?

Czym jest stabilizator stawu skokowego?

Stabilizator, zwany również ortezą ma za zadanie unieruchomić, ustabilizować i odciążyć określone partie ciała – kości, mięśnie, staw, więzadła itp. Wskazania do jego noszenia zazwyczaj są takie same, jak w przypadku założenia gipsu, z tą jednak różnicą, że chodzenie w ortezie stawu skokowego jest zdecydowanie bardziej komfortowe, wygodniejsze i prostsze dla pacjenta. Ortezy stawu skokowego pozwalają również na łatwiejsze utrzymanie higieny tej części ciała, zapewniają cyrkulację powietrza i w znacznym stopniu poprawiają mobilność.

Stabilizatory stawu skokowego mają również wpływ na poprawę przebiegu rehabilitacji. Staw skokowy nie jest bowiem obciążany i całkowicie unieruchomiony – jak to bywa w przypadku gipsu. Podczas poruszania się, staw jest ustabilizowany, lecz orteza nie odciąża go całkowicie, co realnie wpływa na proces powrotu do pełni mobilności.

Jak dobrać ortezy stawu skokowego?

Ortezy stawu skokowego, podobnie jak inne akcesoria ortopedyczne, dostępne są w kilku wersjach. Wybór zawsze powinien być podyktowany konkretnym wskazaniem lekarza. Specjalista dobiera typ stabilizatora do rodzaju urazu. Przy poważniejszych kontuzjach, takich jak np. skomplikowane złamania, lub przebyte operacje – konieczne może okazać się założenie sztywnej ortezy. Na lżejsze urazy mogą pomóc natomiast elastyczne opaski neoprenowe. Niezależnie od rodzaju kontuzji, stabilizatory stawu skokowego można podzielić na materiał i stopień jego twardości. Do wyboru pozostają zatem ortezy stawy skokowego:

  • Elastyczne – wykonane z oddychającego neoprenu, przewiewnej siateczki, lub elastycznej opaski.

  • Półsztywne – łączące cechy opaski elastycznej ze stabilizatorem sztywnym.

  • Sztywne – pozwalające na najwyższy stopień ustabilizowania stawu skokowego. Są bardziej zabudowane, lecz nadal wygodniejsze i lżejsze od gipsu.

Latem, podczas upałów dobrze jest wybierać stabilizatory, które są wzbogacone np. o jony srebra, które mają działanie antybakteryjne. Wykonane są z materiału antybakteryjnego, który ułatwia utrzymanie higieny i zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach.

Przy jakich urazach należy stosować stabilizator?

Ortezy stawy skokowego niezwykle często noszą sportowcy i osoby po przebytych kontuzjach tej części ciała. Elastyczne opaski neoprenowe działają prewencyjnie i w pewnym stopniu mogą redukować ryzyko odnowienia kontuzji. Stabilizatory odciążają staw, stanowią wzmocnienie zewnętrzne i poprawiają krążenie krwi. To sprawia, że ortezy mogą nosić osoby z problemami na tle reumatycznym, sportowcy, osoby po przebytych urazach, a także pacjenci po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach. To jednak nie wszystkie sytuacje, w których może pomóc orteza stawu skokowego, Opinie pacjentów dotyczące noszenia lekkich i komfortowych stabilizatorów jednogłośnie stawiają je ponad bandażami elastycznymi, czy ciężkim gipsem.

Jak prawidłowo założyć ortezę?

Należy pamiętać, że założenie ortezy i wskazania do noszenia elastycznego stabilizatora zawsze powinny wynikać z zaleceń lekarza, rehabilitanta, czy fizjoterapeuty. Założenie stabilizatora elastycznego jest proste. Ortezy stawu skokowego mają zwykle odpowiednie otwory na piętę – zakłada się je podobnie jak skarpetę. Opaski elastyczne nie mogą być za luźne i zbyt obcisłe. 

Ortezy sztywne zakłada zazwyczaj lekarz lub rehabilitant. Dzięki bocznej regulacji (np. na mocne rzepy), można je łatwo dopasować do kostki. Każdy, kto nie wie, jak prawidłowo założyć ortezę stawu skokowego powinien zwrócić się o pomoc do lekarza, lub rehabilitanta. Źle założony stabilizator nie tylko może nie spełnić swojego zadania, ale i poważnie zaszkodzić – pogłębić uraz.

Ile kosztuje orteza?’

Ceny ortez są uzależnione od ich rodzaju. Elastyczne opaski sportowe to wydatek rzędu około kilkudziesięciu złotych. W przypadku zaawansowanych sztywnych ortez cena rośnie. Jednak każdy dobry sklep ortopedyczny online umożliwia szeroki wybór dobrych produktów w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu każdy może dopasować dobre rozwiązanie dla siebie. Niemniej jednak nawet najbardziej nowoczesne ortezy kończyny dolnej nie muszą wiązać się z wydatkiem, który mocno obciąży budżet pacjenta.

Niezależnie od tego, jaki stabilizator stawu skokowego się wybierze – jeśli będzie stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza, może poprawić komfort życia i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Ortezy stawu skokowego to szeroki wybór profesjonalnych produktów ortopedycznych, które warto wziąć pod uwagę podczas leczenia kontuzji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl