Opinie o Nas
Wysoka jakość
Szybka wysyłka
Bezpieczne zakupy
WALUTA
Ortezy stawu kolanowego. Czy warto je stosować?

Czy w przypadku zwichnięcia, złamania i stłuczenia, warto stosować ortezy na kolano? Opinie lekarzy – ortopedów i fizjoterapeutów nie pozostawiają złudzeń – warto, a nawet trzeba! Usztywnienie kolana lżejszym od gipsu produktem ortopedycznym – wpływa nie tylko na skuteczność terapii, ale również komfort pacjenta. Jaki stabilizator na kolano wybrać? Kiedy warto zastanowić się nad jego zakupem?

Rodzaje stabilizatorów i ortez

Stosowanie stabilizatora i ortezy na kolano zawsze powinno być następstwem zalecenia lekarza lub rehabilitanta. W zależności od rodzaju schorzenia/dysfunkcji może sięgnąć bowiem po inne rozwiązania. Na rynku akcesoriów ortopedycznych można znaleźć wiele różnorodnych produktów – każdy z nich ma inne właściwości. Tym sposobem, z ogólnej kategorii ortez/stabilizatorów, można wyodrębnić:

  • ortezy miękkie,

  • ortezy twarde,

  • ortezy sportowe.

Ortezy miękkie, czyli inaczej – elastyczne, są alternatywą opasek uciskowych. Ich stosowanie jest zalecane w przypadku lekkich urazów, obrzęków i czasem prewencyjnie – w celu podjęcia aktywności fizycznej po uprzednio doznanym urazie. Elastyczny stabilizator na kolano do biegania i chodzenia znosi obciążenie, stabilizuje kolano i zapewnia optymalną pozycję kolana.

Ortezy twarde bardzo często wykorzystuje się jako alternatywę ciężkiego i niekomfortowego gipsu. Twardy, sztywny stabilizator na kolano jest najczęściej zalecany w przypadku poważnych urazów, stanów po zabiegach chirurgicznych, a także podczas rehabilitacji. Twarda orteza na kolano w większości przypadków ma wbudowany zegar, którego kąt ustawia ortopeda lub rehabilitant.

Ortezy na kolano typowo sportowe mają za zadanie zabezpieczyć staw kolanowy sportowca przed ewentualną kontuzją, ale też stanowią odpowiednie wsparcie kolana już po jej doznaniu. Najczęściej są to trwałe i elastyczne opaski stabilizujące, wykonane z oddychających materiałów. Bardziej zaawansowane modele są dodatkowo uzupełnione o włókna srebra o działaniu antybakteryjnym. Warto jednak pamiętać, że stabilizator na kolano sportowy, nie gwarantuje mocnego usztywnienia i trwałej stabilizacji.

Kiedy stosować stabilizator?

Kiedy nosić stabilizator na kolano? Stosowanie ortez – elastycznych, twardych i sportowych zawsze powinno wynikać z uzasadnionych wskazań lekarza ortopedy lub rehabilitanta. W przypadku doznania urazu stawu kolanowego warto spytać, czy istnieje możliwość zastosowania twardej ortezy, zamiast ciężkiego i utrudniającego codzienne wykonywanie czynności gipsu. Zasadniczo – stabilizatorów nie stosuje się prewencyjnie. Wyjątkiem mogą być opaski sportowe, które mają zapobiegać ponownej kontuzji.

Orteza stawu kolanowego w wielu przypadkach podlega częściowej refundacji. Aby sprawdzić, ile kosztuje orteza na kolano po dofinansowaniu z NFZ – należy wybrać określony, zgodny ze skierowaniem model stabilizatora i poprosić obsługę sklepu z artykułami rehabilitacyjnymi o wskazanie docelowej ceny, już po refundacji. Każdy dobry sklep ortopedyczny online umożliwia realizowanie recept na takich samych warunkach jak w sklepach stacjonarnych.

Jak długo nosić ortezę stawu kolanowego?

Ostateczny okres noszenia ortezy stawu kolanowego wynosi od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Stabilizator stawu kolanowego może być zatem wykorzystywany krótko i długoterminowego. Z pewnością znaczący wpływ na czas jego użytkowania ma charakter urazu. Przez cały okres rehabilitacji można również zmieniać stopniowo rodzaje stosowanych ortez – rozpoczynając od sztywnej z zegarem, kończąc na elastycznej, która ma zabezpieczać jeszcze przez jakiś czas kontuzjowany staw kolanowy przed kolejnym urazem. Czas stosowania ortezy zawsze określa lekarz!

Przeciwwskazania do używania ortez

Jednym z wygodniejszych i bardziej nowoczesnych rozwiązań na unieruchomienie stawu kolanowego jest orteza na kolano. Opinie na temat tego rodzaju akcesoriów ortopedycznych są bardzo dobre – cenią je zarówno pacjenci, ale i lekarze, którzy dostrzegają w nich realną alternatywę dla gipsu i pół gipsu. Jednak stosowanie ortez kolana nie zawsze jest zalecane. Do przeciwwskazań mogą należeć np. zaawansowane żylaki kończyn dolnych, ostre i przewlekłe stany zapalne, zniekształcenia stawu kolanowego, a także poważne stany po skomplikowanych operacjach kolana.

Aby wybrać dobre ortezy kończyny dolnej, konieczne jest znalezienie odpowiedniego sklepu ortopedycznego z bogatym wyposażeniem dostępnych modeli ortez i możliwością realizacji zakupu z refundacją NFZ. Stabilizatory i ortezy cieszą się coraz większą popularnością i wielu przypadkach są atrakcyjną alternatywą dla ciężkiego i niekomfortowego gipsu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl