Ból kręgosłupa wydaje się być schorzeniem współczesnych czasów. Wiele godzin przed komputerem w nieprawidłowej pozycji, wymagająca praca fizyczna, ale też brak ruchu – mogą mieć wpływ na odczucia bólowe. Warto jednak pamiętać, że czasami ból kręgosłupa może być zwiastunem poważnej choroby! Jak sobie z im radzić? Czy są skuteczne sposoby na pokonanie tych dolegliwości?
Przyczyny bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć naprawdę wiele różnorodnych przyczyn. Począwszy od tych niegroźnych, którym szybko można zaradzić, po poważniejsze, za którymi stoi choroba. Jedno jest pewne – bólu kręgosłupa po prostu nie można bagatelizować! Do najczęściej występujących przyczyn bólu kręgosłupa można zaliczyć, między innymi:
-
czynniki mechaniczne – urazy, nadwyrężenia, uszkodzenia na skutek wypadku, ale też prostych czynności (np. udźwignięcie czegoś mocnego),
-
przeciążenie – ciężki trening, wyczerpująca praca fizyczna itp.
-
przebyte zabiegi, operacje, lub wcześniejsze urazy np. krążków międzykręgowych,
-
wady postawy – lordoza, kifoza, zniesiona lordoza szyjna itp.
-
dyskopatia,
-
zwyrodnienia związane z wiekiem,
-
przepuklina kręgosłupa,
-
i wiele innych poważniejszych i mniej groźnych czynników.
To, co istotne – bóle lędźwiowe, piersiowe i szyjne kręgosłupa potrafią być na tyle dokuczliwe, że mogą skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Jak leczyć i zapobiegać bólom kręgosłupa?
Leczenie bóli kręgosłupa jest uzależnione od jego przyczyny. Czasem wystarczy profilaktyka, ale nierzadko konieczna musi być również farmakoterapia, operacja itp. Warto mieć na względzie, że by uniknąć dolegliwości ze strony tej części ciała – konieczne jest określenie i zdiagnozowanie przyczyny bólu. To właśnie dlatego zaleca się podjęcie kontaktu z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. W razie przeciążeń i konieczności utrzymywania przez długi czas niewygodnej pozycji (np. w pracy) zalecane mogą być odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup – rozciągające, wzmacniające lub korygujące ewentualne wady postawy. Ich rodzaj powinien określić rehabilitant lub fizjoterapeuta. W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego czasem niezbędny może okazać się gorset ortopedyczny. Stosuje się go najczęściej po urazach, po przebytych operacjach lub zabiegach, ale nierzadko pełni funkcję prewencyjną i może zabezpieczać np. przed wypadnięciem dysku.